Welzlovy dopisy

Snad nejlépe vystihují Welzlovu komplikovanou osobnost jeho dopisy zasílané svým přátelům z Dawson City.Dopisy začalydocházet v roce 1929 a zdá se, že spojení s domovinou vydrželo Welzlovi až do roku 1939. Psal Josefu Kostroňovi a Františku Kunovskému z Olomouce, do Zábřeha psal například Leopoldu Falzovi, Rudolfu Langerovi, Emě Sittové a nebo knihkupci Patkovi.

V dopisech se kromě srdečných pozdravů objevují popisy nových dobrodružství a života v Dawson City. Welzl taktně mlčí o skutečné chudobě, která na něho dolehla a raději dává „na vědomosť“ svoje úspěchy ve světě vynálezů. Vrací se také ke svému pobytu zde a nevyhne se ani tomu, aby nepřipomněl křivdy a pomluvy, kterých se mu v Zábřeze od některých zlomyslných klevetníků dostalo a které ho trápily.

Samotná mluva dopisů a Welzlův styl vyprávění dokazují, jak těžkou práci musel mít Rudolf Těsnohlídek, když připravoval první knihu o Welzlovi založenou na jeho dopisech z Hamburku. Obsah dopisů dokresluje, že Welzl byl prostým člověkem se selským rozumem, dobrým srdcem a vztahem k přírodě. Na mnoha místech je vidět přehánění, nepřesnosti a některé pasáže jsou až úsměvně prostoduché. Z Welzlovy strany to je pokus zachovat si i nadále tvář světoběžníka.

K jeho významným dopisům se pak dají počítat i dva dopisy profesoru Stefanssonovi, které jsou vyjímečné svoji délkou a také poodkrývají mnoho z Welzlova života i z pobytu v Českolslovensku.


Ukázka z dopisů  Josefu Kostroňovi a Františku Kunovskému


 

Ukázka 1

Ukázka 2

Ukázka 3

Welzlovy dopisy - Welzlův náčrt jeho vynálezu zaslaný do Československa Welzlův náčrt jeho vynálezu zaslaný do Československa
Welzlovy dopisy - Jeden z  dopisů z Dawson City Jeden z  dopisů z Dawson City. Dle číslování patrně úplně první.
Welzlovy dopisy - Obálka balíčků s pohlednicemi z YUkonu, které zaslal do zábřeha Obálka balíčků s pohlednicemi z Yukonu, které zaslal do Zábřeha.
Welzlovy dopisy - Obálka dopisu Stefanssonovi, který Welzl zaslal do redakce New York Herald Obálka dopisu Stefanssonovi, který Welzl zaslal do redakce New York Herald.
Welzlovy dopisy - První strana dopisu Stefanssonovi První strana dopisu Stefanssonovi.