Poslední léta v Dawson City

Ani v Dawson City jeho vynalézavý duch nezahálí. Poutá pozornost místních i turistů svými vynálezy. Je podivín, staví mechanické stroje, žije na podpoře, ale je oblíbený. Seznámí se zde s profesorem Aljašské university ve Fairbanksu – Otto Geistem. Ranou je pro Welzla podezření a následné vyšetřování z daňových úniků, které má na svědomí americké vydání knihy Třicet let na zlatém severu v roce 1932. Novináři zjistí, že autor knihy, která vyšla v nákladu 150 000 výtisků skutečně existuje a finanční úředníci nechápou, kam zmizely daně z honorářů za autorství úspěšné knihy. Odborný svět se dlouho domníval, že kniha je fikcí, kterou napsal Karel Čapek. Welzl si nyní uvědomuje, že mohl asi vydělat mnohem více. Navíc je okolo jeho knih, jeho identity a pravdivosti příběhů rozpoutaná obrovská diskuse. Welzl může také vlastně poprve číst své převyprávěná dobrodružství z Brna. Ano, zde na severu se může něco zdát přitažené za vlasy, jiné věci, které bodují v Evropě zde jsou zcela běžné a něco se možná liší od toho, co Welzl říkal. Má  pocit, že je na dně a velké obavy z úřadů, kterým se celý život pokud možno vyhýbal. Ke knihám se příliš nehlásí a má obavu o svou čest a dobré jméno. Obrací se i na velkého kritika knihy Třicet let na zlatém severu, amerického „arktického boha“ profesora Vilhjalmura Stefanssona. Ten se nakonec staví na jeho stranu a dokonce chce vytáhnout do boje za Welzlova práva. Jenže hned je uzemněn právníky, kteří říkají: “Pane profesore, prohrajete, protože Wezl nám vše podepsal a vzdal se všech práv!“ A tak se Stefanssonova pomoc omezí alespoň na Welzlovu právní ochranu před finančními úřady USA a Kanady. V každém případě Stefansson ve své korespondenci naznačuje, že Welzl mohl být podveden a o jeho příběh se aktivně zajímá.
Welzl se ale brzy vzpamatuje z šoku, který zažil, když dostal obsílku z finančního úřadu. vytváří si svůj svět, jehož středem je ubohý srub ve kterém žije a pokračuje v práci na svých vynálezech, které kdykoliv ochotně demonstruje všem kolemjdoucím. Žije na rohu King Street a 5th Avenue. Je to naproti kostelu a škole. Mnoho mladých navštěvuje starého podivína a ten opět vypráví a vypráví. I v roce 2005 zde žijí lidé, kteří na něho v dobrém vzpomínají. Pokusí se také napsat vlastní knihu. Od tohoto počinu očekává získání finančních prostředků a také očištění svého jména předložením vlastní verze svých dobrodružství. Ve 200 stránkovém rukopise s názvem Cesta kolem světa 1893-1898, který má později dramatický osud líčí především svou cestu Sibiří. Rukopis se zachoval a knižně vyšel. Welzlův přítel Black Mike tvrdil, že Welzl měl někde schované i jeho pokračování. 19. září roku 1948 Jan Welzl umírá na infarkt. Místní noviny o něm přinesou krátkou zprávu a do knihy pohřbů zaznamená kněz :

POVOLÁNÍ: průzkumník a vynálezce.   …….. Kdo z nás má takové povolání?

Welzl byl pohřben na veřejném hřbitově, pohřbíval ho jeho věrný druh Black Mike, který nám také zachoval o Janovi zajímavá svědectví. Hřbitov zarůstal vrbami a hrob postupně zmizel ve vegetaci, při úklidu hřbitova bylo zničeno mnoho starých křížů a označení a tak dnes nikdo skutečně neví kde Welzlův hrob je. Ale aktivní Čechoslováci vybrali místo na katolickém hřbitově a označili ho křížem a nápisem jako místo, kde odpočívá Jan Welzl. Později našla pravděpodobné místo Welzlova odpočinku studentka Alaska University of Fairbansk, Rachel Taber, ta ho ukázala dalším Čechům, kteří žijí v okolí Dawson City ( Aleně Kennedy, Mikinovi) a nakonec zde tramp z Colorada Jiří Pupál Vecka zbudoval na místní podmínky poměrně luxusní hrob. K němu dnes jezdí stovky lidí ročně a Welzla obdivují nejen jeho rodáci. Alena Kennedy zde umístila vázu do které návštěvníci vhazovali své vzkazy a posléze sešit, do kterého se zapisují. Díky tomu tak každý návštěvník vidí, kdo všechno hrob Welzla v Dawsdon City již navštívil. A tak se potvrzují slova welzlologa Rudy Krejčího, že Welz nám vždy dělal dobré jméno ve světě. V roce 2008 k hrobu přibyla i informační deska, která vysvětluje tisícům návštěvníků tohoto kouzelného městečka, kdo byl Jan Welzl. Místní muzeum si je dnes vědomo, že Welzl je osobnost a také uchovává malou složku s materiály o něm.