Náhled knihy

Martin Strouhal - Svoboda pod bodem mrazu. Příběhy a záhady, které zanechal největší český polárník Jan Eskymo Welzl - 1. vydáníKdo se stal za svého života náčelníkem Eskymáků, námořním kapitánem, polárním průzkumníkem, vynálezcem a světoznámým spisovatelem? Kdo potřásal rukou prezidentu Tomáši G. Masarykovy a předváděl ve městě zlaté horečky Dawson City návštěvníkům fungující Perpetuum mobile? Kdo byl v USA prohlášen nejúspěšnějším autorem měsíce a současně žil v chudobě za polárním kruhem? Kdo byl za svého života považován za neexistující fikci Karla Čapka a současně posloužil Karlu Čapkovi jako předloha kapitána J. van Tocha ve Válce mloků? A kdo měl nakonec několik hrobů. Je to Jan Welzl, který byl snad mistrem ve vytváření záhad a jednou z nejkuriosnějších postav naší historie. Kniha Martina Strouhala Svoboda pod bodem mrazu aneb Příběhy a záhady, které zanechal český polárník Jan Welzl vyšla v roce 2009 a v roce 2015 vyšlo její druhé, upravené a rozšířené vydání. Druhé vydání je rozebráno. V roce 2018 pak vyšlo již III. vydání, které mimo jiné obsahuje i osobní zkušenosti autora, které získal při několika návětevách ruské Artktidy, kde pátral po stopách Jana Welzla. Tato kniha je dle Rudy Krejčího, profesora Aljašské university ve Fairbansku, nejlepším a nejucelenějším dílem, které se zabývá osudy Jana Welzla:


Martin Strouhal předkládá čtenářům příběh Jana Eskymo Welzla (1868-1948), velkého světoběžníka, cestovatele, všeuměla  a dobrodruha. Někteří ale považovali jeho životní příběh za fikci a dokonce i dnes se najde mnoho lidí, kteří se domnívají, že tento muž nikdy neexistoval.

Jeho vyprávění sepsané koncem dvacátých let minulého století spisovateli Těsnohlídkem,Martin Strouhal - Svoboda pod bodem mrazu. Příběhy a záhady, které zanechal největší český polárník Jan Eskymo Welzl - 2. vydání Valentou a Golombkem bylo přeloženo do osmnácti jazyků a doslova obletělo svět. Neznám žádného Čechoslováka, který rozvířil literární a vědecký svět své doby tak, jak se to podařilo nevědomky Janu Welzlovi. V roce 1932 vyvolala kniha Třicet let na zlatém severu ve Spojených státech tak rozporuplné reakce, že americký znalec Arktidy Vilhjalmur Stefansson psal dokonce prezidentu Masarykovi, zda by mohl potvrdit identitu Jana Welzla. Ač se to zdá neuvěřitelné, patří Jan Welzl mezi nejvíce vydávané české autory.

Kniha Martina Strouhala nám otevírá nové pohledy na Welzlův životní příběh a pokouší se nalézt odpovědi na záhady, které jej obklopují. Současně kniha přibližuje prostředí, ve kterém Jan Welzl žil, mnoha informacemi z Aljašky, Yukonu, Sibiře a také Novosibiřských ostrovů, které byly dlouho zahaleny rouškou tajemství. Čtenář se dozví zajímavosti z Welzlova života, včetně podrobností z posledních let strávených v Dawson City, kde se Welzl proslavil i jako vynálezce.
Vše doplňují vzpomínky jeho pamětníků. Dobu Jana Welzla pak dokresluje jedinečný výběr více jak 400 historických i současných fotografií a archivních dokumentů.

Jan Welzl je bezesporu jedním z nejlepších příkladů a vzorů pro naši mladou generaci, aby se naučila stát na vlastních nohách a spoléhat na vlastní píli a vytrvalost a přitom si zachovala skromnost, sebedůvěru, sebekritičnost a poctivost spojenou se světovým rozhledem, založeným na poznání jiných národů, jejich kultury a jazyka.
Kniha Martina Strouhala představuje doposud nejlepší pokus vzdát Janu Welzlovi tu největší poctu, kterou si plně zaslouží.

Díky za dobře udělanou práci!

Univ. prof. Dr. Rudy Krejčí
Emeritní profesor filozofie a humanitních věd
Aljašská universita ve Fairbanksu, USA
Laureát ceny guvernéra Aljašky Seana Parnella
Distinguished Humanist 2009


ukázka z knihy >>