Fenomén Welzl a záhady

Jan Welzl se nakonec přece jen dočkal „oucty, o kterou vždy usiloval. Ale až dlouho po jeho smrti se završila neuvěřitelná cesta chudého chlapce za svým osudem. Tvarohový Hanes, kdysi vysmívaný vrstevníky, nuzný tovariš cestující Evropu, nespokojený voják v Krakově, námořník, dělník na trans-sibiřské magistrále, člověk hledající nový domov, cestovatel po Sibiři, lovec v Arktidě, nuzák v Hamburku, člověk, který si třese rukou s prezidentem Masarykem, spisovatel, báječný vypravěč a opět nuzák v Dawson City. A nakonec čestný občan svého rodného města. Už jen samotný život Jana Welzla je velmi inspirativní pro všechny, kteří se o něj zajímají. Když k tomu přidáme poutavé literární vyprávění, které ovlivnilo statisíce čtenářů, dostáváme se k podstatě fenoménu Welzl.

I po osmdesáti letech jsou jeho příběhy stále čtivé. Ve svém rodném městě se nedočkal jenom zmíněného oficiálního uznání v podobě čestného občanství v roce 2001 ale co je snad ještě více důležité, jeho tradice zde žije nadále v podobě Welzlování – festivalu dobrodruhů i recesistů. A tak se na Welzlovu počest běhá do kopce s kufry či na náměstí závodí spřežení tažená jeho obdivovateli. To vše pak doplňuje směsice výstav či filmových projekcí s cestovatelskou tématikou.

Welzl se také dočkal své sochy, která nahradila na podstavci Stalina, což bylo takové symbolické vítězství svobody. . Razily se také pamětní mince a medaile s jeho jménem. Má také televizní film i několik dokumentů.

Welzl je vlastně univerzální příběh, který osloví snad všechny. Má v sobě tajemství, záhady, naději, posměšky, úspěch i pád a vlastně i ten šťastný konec. A tak se my welzlologové a nadšenci Welzla nikdy nevzdáme a kritikové a odpůrci se Welzla nikdy nezbaví. On tu s námi bude navěky.

Znáte už  tedy odpověď na otázku, kdo byl ten Jan Welzl?

Mladík, prostý člověk ze Zábřeha, který se vydal na konec světa za svým štěstím, a stejně náhle, jak odešel, se zase objevil, aby se stal slavným.

Člověk, jehož příběh je tak neskutečný, že bude navždy vyvolávat pochybnosti, ale nikdy nezapadne, protože Jan byl předurčen k tomu, aby po všech útrapách jeho hvězda jasně zazářila. Tulák, který zemřel vysoko na severu – tam kde se necítil  „zvotročené“.

Vynikající vypravěč, který v nás dodnes probouzí  sny o divočině, dobrodružství a kamarádství.

Tak to vše je
Jan Eskymo Welzl.